ZABOŘIT RUCE DO HLÍNY aneb OHLÉDNUTÍ SE ZA VÝROBOU KOKEDAMY

Japonská estetika, její jemnost, delikátnost a harmonické vyznění nás okouzlilo. Často při pohledu na domy, interiéry či zahrady od japonských tvůrců úžasle tajíme dech nad tou krásou. Nahlédněte spolu s námi na principy, se kterými pracuje japonské umění tvorby.

Princip prázdna – stejně jako jsou chvíle ticha součástí hudby, tak i prázdné plochy v obraze mají svůj význam v jeho celku

Princip jednoduchosti – to, co se nám může jevit jako sofistikovaný minimalismus je prostá jednoduchost

Princip harmonie – vnímání kontextu a spolupůsobení jednotlivých prvků dohromady, vnímání celkového obrazu ve vzájemné harmonii jeho jednotlivých částí

Japonské umění aranžování květin ikebana je u nás poměrně známé, oblíbenosti se nově těší kokedamy. Jejich výrobu jsme si vyzkoušely i my při workshopu pod vedením Dalibora Šubrta. Krásně se při ní projeví a uplatní výše uvedené tvůrčí a estetické principy. Pojďme zabořit prsty do hlíny.

Kokedama je ve své podstatě jednoduchá. Hliněná mechová koule je náhradou květináče ze snadno dostupných surovin, jež najdeme procházkou v lese.

Základem pro životadárnou kouli, ze které bude rostlina růst jsou tři suroviny – rašelina, jíl (bentonit) a keramzit (na odlehčení, provzdušnění) v poměru 2 : 1 : 0,3.   Všechny složky společně hněteme podobně jako těsto s přidáváním vody dle potřeby. Až je hmota tvárná, uděláme z ní kouli žádané velikosti do které vytvoříme dolík pro rostlinu. My jsme zasadily pokojovou palmičku, lze však zasadit i jiné zelenolisté rostliny třeba oblíbený fikus benjamin. Rostlina nemusí být nijak zvlášť velká ani příliš košatá, méně je zde více, vědomy si principu prázdna. Všímáme si tvarů listů, jejich směru a již při usazování rostliny vybíráme úhel pohledu, odkud jí to nejvíce sluší. Potom kouli obalíme menšími pláty mechu, přitiskneme je, necháme přivyknout novému tvaru a pak jednoduše obvážeme provázkem.

Volíme japonskou cestu, najdeme pro svou kokedamu pěknou keramickou či porcelánovou misku, kde ji usadíme. (Na workshopu jsme byly poučeny, že zavěšení kokedamy je západní výmysl.

Dáme si záležet s výběrem místa, kam ji usadíme a odkud ji budeme vnímat. Její okolí a pozadí dotvoří celkový obraz. Zde se uplatní náš cit a princip harmonie. A nyní se již můžeme z kokedamy plně těšit.

 

1 Comment

  1. Krasa! Hned by som si taku vyrobila, len by som sa najprv mohla naucit o kvetiny starat, aby sa im darilo 🙂