DIY renovace legendárních Tonetek

Dříve než se samy pustíme do vlastní renovace, sbíráme inspiraci u našich kamarádů. Téma DIY renovací jsme otevřely tématem renovace historické skříně, nyní pokračujeme legenadárními Tonetkami, které si zrenovovala naše kamarádka Iveta, která je mimochodem autorkou krásných pop artových obrazů o kterých se zmiňujeme v článku o instalaci její výstavy (můžete najít zde). Pokud jste nahlédli do Ivetiny tvorby, nepřekvapí Vás opět barevné optimistické ladění, které Iveta pro nový kabát Tonetek zvolila.

Pokud také hledáte inspiraci k renovaci, přikládáme Ivetin návod.

1) VÝBĚR NÁBYTKU

Prvním, tím nejdůležitějším krokem je nalezení pravého kousku k renovaci, v případě židlí nemůžete výběrem české Tonetky šlápnout vedle. Lehce ji poznáte podle ikonických tvarů, či podle štítku. V bazarech či aukru, se Vám ji jistě nalézt podaří.

Iveta měla štěstí, několik vyřazených v dobrém stavu našla u sebe v práci. V případě, že najdete židle ve velmi špatném stavu, například se kývou či vržou, je třeba donést je do truhlárny a nechat stáhnout.

Doporučení: lepeným překližkovým židlím se vyvarujte, nejsou pro tuto úpravu vhodné.

2) ZÁKLADNÍ PŘÍPRAVA

Židli nejprve zbavte hrubých nečistot. Použít můžete drátěný kartáč (opatrně), rýžák a vodu. Jakmile židle proschne je třeba ji pečlivě obrousit. Nejlépe brusnou houbou a jemným smirkovým papírem. Důkladně celou židli obrušte. Dále celou židli jemně otřete látkou namočenou v ředidle, židli tímto odmastíte.

3) APLIKACE BARVY

Nanesení barvy je jednoduché. Budete potřebovat klasický standardní Balakryl a akrylové barvy, které si můžete obstarat například ve výtvarných potřebách. Na jednu židli vystačí cca 2dcl Balakrylu, který přímo ve sklenici namícháte s akrylovou barvou. Barvu přidáte dle požadovaného odstínu (čím více akrylové barvy, tím sytější odstín). Barvu je ideální nanést ve 2-3 vrstvách. Mezi jednotlivými vrstvami nechejte barvu alespoň 60 minut zatuhnout. Až bude židle rovnoměrně natřená, nechejte přes noc barvu vyzrát.

3) APLIKACE OCHRANNÉ VRSTVY

Následuje poslední důležitá vrstva, která ochrání barvu před opotřebením. Aplikujte polomatný průhledný lak, ideálně nábytkový, pro větší odolnost může být podlahový nebo lodní.

Výsledek je opravdový originál s minimálním nákladem.

Pokud Vás tato proměna židlí inspirovala, ale sami si netroufáte, nebo hledáte místo, kde renovaci provést, zajujal nás projekt Z pokoje do pokoje, kde nabízejí kurzy renovace nábytku či otevřené dílny. Více informací na zpokojedopokoje.cz/co-se-chysta

 

 

1 Comment

  1. Terka says: Odpovědět

    Zdravím, musím poslat obdiv, fakt moc krásné:) vybrali jsme si s manželem teď nový byt tady a chtěla bych tam takových pár kousků, jen jsem jednou měla zkušenost, že se nám barva časem „setřela/odřela“, těžko říci co to bylo za barvu…. možná byste měli pro nás nějakou radu:) děkuji a jen tak dál