DIY renovace historické skříně

K myšlence otevření tématu DIY renovací starého nábytku nás inspiroval poslech podcastů The Recycled Interiors Helen Edwards. A nejen on, ale také naše nedávná návštěva jednoho krásného Airbnb bytu ve Stockholmu o kterém se okrajově zmiňujeme v článku Jak si vytvořit domov podle Hygge  a  nahlédnutí do bytu našich kamarádů Lídy a Rudy, kteří jsou milovníci nábytku s příběhem, ze kterého se dají vytvořit neotřelé a jedinečné kousky. Zakomponování staršího renovovaného nábytku se střídmostí a vkusem může vnést do interiéru zcela nový rozměr. Posuďte sami.

U Rudy a Lídy nás na první pohled zaujala výrazná historická skříň, kterou Ruda sám renovoval a poprosily ho o návod jak si takovou skříň či podobný kus nábytku renovovat svépomocí.

Můžete se inspirovat spolu s námi. Tady je:

K renovaci je potřeba

 BOSCH PEX 400 AE excentrická bruska…2590 Kč

Horkovzdušná pistole…cca 300 Kč

Špachtle

Šroubovák

Kladívko

Brusný papír (zrnitost 60, 180, 240) 2 až 3 ks od každého…dohromady cca 70 Kč

Tmel Kittfort dřevokyt profi…50 Kč

Přípravek na červotoče dle návodu na internetu (www.jakopravit.cz), jar, ocet, pepř

Vodou ředitelná barva Balakryl uni červený mat RAL 0819, jedna plechovka 0,7kg…180 Kč

Police z OSB desek (XX x XX x 18 mm…3 ks)…dohromady 500 Kč

Bezbarvý lak na police (jakýkoliv)…200 Kč

Postup renovace

1) VÝBĚR NÁBYTKU

Někdy se skrývají rodinné poklady na chalupách (tak tomu bylo v případě této skříně, která patřila Rudově prababičce), či chalupách známých, jindy se můžeme pokusit najít nábytek v bazarech, anticích, či na webových stránkách aukra nebo sociálních sítích.

Fotografie původního stavu (bohužel nemáme lépe zdokumentováno, Ruda nám ale slíbil, že od teď už bude svou práci fotodokumentovat od začátku:)

2) ROZEBRÁNÍ NÁBYTKU

Nábytek rozebereme na co možná nejvíce dílů. V případě této skříně byly odšroubovány pouze dveře z pantů a odmontován zámek. Uvnitř skříně byly staré, časem zprohýbané police a nepraktický věšák. Vnitřní vybavení a uspořádání neodpovídalo budoucímu využití skříně, bylo tedy celé odstraněno.

3) ODSTRANĚNÍ STARÉHO NÁTĚRU

K odstranění starých nátěrů lze použít takzvaného barvožrouta, horkovzdušnou pistoli nebo se pokusit barvu odstranit broušením. Broušení Ruda ze své vlastní zkušenosti příliš nedoporučuje, jelikož silná vrstva barvy ihned zalepí brusný papír a broušení je poté téměř nemožné. V případě této skříně padlo rozhodnutí vrstvu vrchní barvy odstranit pomocí horkovzdušné pistole a špachtle. Práce to není nijak složitá a namáhavá, jen je zdlouhavá. Na další fotografii můžete na boku skříně vidět první odstranění barvy pomocí špachtle a horkovzdušné pistole.

Po odstranění barvy horkovzdušnou pistolí se začaly objevovat části napadané červotočem. Bylo tedy nutností přistoupit k aplikaci nátěru proti červotoči.  Před samotnou aplikací nátěru bylo nutné odstranění  základové barvy a zbytků vrchní barvy z opalování, aby se přípravek proti červotoči dobře vsakoval do dřeva. K tomu byl použit brusný papír – zrnitost 60. Po tomto přebroušení se objevily schopnosti červotoče v plné síle.

4) SOUBOJ S ČERVOTOČEM

Možností boje s červotočem je více, použít můžeme koupený speciální přípravek na červotoče, což je další investice, nebo si můžeme připravit prostředek proti červotoči sami doma. V tomto případě byl za minimálních nákladů namíchán z jaru, octa a pepře dle tohoto návodu www.jakopravit.cz. Skříň byla natřena důkladně z vnitřní i vnější strany. Při natírání je nutné nezapomenout natřít ze spodu i podlahu.

5) PŘÍPRAVA NA NÁTĚR – BROUŠENÍ

Skříň ošetřenou přípravkem na červotoče bylo nutné nechat uschnout a poté tmelem (Kittfort) vyspravit místa poškozená červotočem nebo zubem času. Po zaschnutí byla celá skříň přebroušena (pomocí excentrické brusky) brusným papírem zrnitosti 180 a nakonec 240. Pokud se kyt vydrolilí, je možné celý postup opakovat. Na fotografii je zdokumentován bok skříně, který je krásně zbroušen.

Při broušení Ruda doporučuje nastavit u velkých ploch rychlost otáček brusky na maximum, na ,,jemnější“ hranky a menší plochy je lepší nastavit nižší otáčky. V tomto okamžiku Ruda i Lída zapochybovali o  původně zamýšlené červené barvě skříně a trochu je zlákalo použít jen bezbarvou nebo i barevnou lazuru a nechat přiznané dřevo. Prožrané nožičky od červotoče a místa narušená zubem času a místy i ne příliš vysoká kvalita dřeva je však vrátily k původní myšlence, že skříň bude prostě červená.

6) KONEČNÝ NÁTĚR

Ruda nerad používá syntetické barvy. Proto použil vodou ředitelnou barvu od Balakrylu (trochu naředěnou vodou). Je to krásná červená ze základní nabídky barev (Balakryl UNI mat červený RAL 0819) a navíc po natření zůstane přiznaná struktura dřeva. Použit byl zcela obyčejný štětec značky Spokar z nejbližší drogerie s rozšířeným sortimentem o barvy a laky. Nanášeny byly 3 vrstvy – vždy křížem. První nátěr ve svislém směru, druhý ve vodorovném a ten třetí úhlopříčně (kdo chce z nějakého důvodu udělat i čtvrtý nátěr, měl by být kolmý na nátěr třetí. Barvu je možné také nanášet nástřikem nebo pomocí válečku, štětec je z Rudova pohledu pro amatéra asi to nejjednodušší.

7) KOMPLETACE

Dveře Ruda přišrouboval zpět pomocí původních pantů a použil původní zámek s klíčem. A protože v bytě s Lídou postrádali skříň s policemi nechali si u truhláře nařezat 4 police (900 x 365 x 18mm) z OSB desky. Police jsou přidělány napevno pomocí vinglů do boků a do zad skříně. Důvod byl čistě praktický, tímto způsobem je dosaženo vystužení celé skříně.

Dobu, po kterou Ruda na skříni pracoval, odhaduje na cca 30 hodin čistého času. Celkové náklady, jestliže nepočítáme brusku a horkovzdušnou pistoli vyšly na zhruba 1000 Kč. Výsledná hodnota nábytku, který v sobě skrývá příběh je k nezaplacení.

 

Příště se můžete těšit na příběh renovace těchto krásných Tonetek.

2 Comment

  1. Hanka says: Odpovědět

    Velmi povedená renovace 🙂

    1. Monika&Petra says: Odpovědět

      Jsme rády, že se Vám líbí 🙂