Inspirací k napsání tohoto článku nám byla kniha Marie Kondo Zázračný úklid s podtitulem Pořádek jednou provždy. Myšlenky této knihy jsou nám blízké. Neobklopujme se zbytečně věcmi, které nepotřebujeme. Ponechejme si pouze to, co máme rádi a co je nutné. Jedině tak můžeme dosáhnout udržitelného pořádku a šťastnějšího života, jak Marie Kondo ve své knize uvádí. A nejen ona, tímto tématem se například zabývá i Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus (více o jejich konceptu: the minimalists)
Samy na sobě cítíme, že tyto principy fungují a snažíme se odstranit ze svých domovů zbytečnosti. Od té doby se nám žije lépe a doma lépe dýchá, lépe se koncentrujeme a především úklidem už netrávíme dlouhé hodiny.
Moci se koncentrovat, minimalizovat rozptýlení a mít co největší prostor pro kreativitu je obzvláště důležité u dětí. Nedávno jsme se společně s šestiletým Samíkem a jeho maminkou spolupodílely na „optimalizaci“ věcí v jeho dětském pokoji. Jak říká Marie Kondo „uklízení přináší viditelné výsledky“. Posoudit můžete sami. Během úklidu jsme natočily krátké video.
Protože udržení pořádku v dětském pokoji bývá často velkým oříškem, poprosily jsme odbornice na tématiku uspořádání domova Martinu Kročilovou (loveyourhome) a Kateřinu Brabcovou (ménějevíce) o tipy, jak toho co nejlépe dosáhnout.
Ze začátku vytříďte hračky neadekvátní věku dítěte, hračky zničené, hračky, kterým chybí nějaká část. Vytřiďte deskové hry, puzzle, kterým chybí části nebo dílky, bez kterých se nedají hrát. Knihy, které jsou roztrhané, pomalované. Oblečení, pokud je malé, poničené, či ho dítě odmítá nosit. Pokuste se eliminovat co nejvíce nepotřebných věcí a vytvořte tak nový prostor. Ať už pro prostor samotný, nebo pro smysluplnější vybavení dětského pokoje.
Martina i Kateřina se shodují, zapojte děti do procesu úklidu co nejdříve, konzultujte s nimi, co je pro ně důležité. Někdy to nebývá jednoduché, dítě najednou potřebuje nutně vše a ničeho se nechce vzdát. Začít můžete například s vytříděním starých výkresů a výtvorů, ke kterým nemá citový vztah. Až poté se pouštět do těžších věcí jako jsou staré hračky. Můžete například poprosit své dítě, aby si vybralo 10 nejoblíbenějších hraček, knih či her a ty se můžou vrátit na původní místo. Ostatní věci potom spolu můžete probrat. Když si děti odmalička navyknou věci třídit, posouvat je dále, mít věci kolem sebe zorganizované a nemít jich moc, dá jim to do života pořádnou výhodu. V dospělosti si tyto nenápadné návyky převezmou i do svých domácností a bude se jim o to lépe bydlet.
Po vytřídění se pokuste každé věci najít své ideální místo, nechejte na očích jen ty nejcennější hračky. Vše co můžete uložit do úložných skříněk, krabic a boxů to uložte. Úložné prostory mohou děti nadepsat kreativními popisky/obrázky pro vytvoření návyku kam se věci vracejí nazpět. Pokojíček tak bude vypadat uklizenějším a pro oko klidnějším dojmem, dítě bude méně rozptylováno, nic mu nebude brát pozornost. Jak uvádí Kateřina ze své vlastní zkušenosti „čím méně hraček má dcerka na očích, tím déle vydrží u jedné činnosti“.
Martina doporučuje nastavit si večerní rutinu rodiče s dítětem – minutové pravidlo (více v jejím ebooku, který si můžete stáhnout na jejích stránkách: https://loveyourhome.cz/ebook-zdarma/) a všechny věci dát večer na místo, kde mají být.
Pravidelně, například každé 3 měsíce projít staré hračky a naučit se je posílat dál. Nefunkční věci zrecyklujte, roztřiďte a vyhoďte. Hračky, knihy a oblečení, se kterým se Vaše děti rozloučily a které už vám neslouží a ani nedělají radost, darujte kamarádkám, známým, odneste do místního bazárku anebo nabídněte v nějakém z azylových domů nebo třeba v knihovně. Ještě pořád se najdou lidi, co vaše věci ocení.
Věříme, že pro Vás budou tyto tipy Kateřiny a Martiny užitečné.
Jedním z důležitých aspektů jak pořádek udržet je dostatek úložných prostor, přikládáme tedy naše tipy na ty, které nás pro svou praktičnost a nápaditost zaujaly a určitě budou děti bavit.
1.Lego je fenomén…LEGO úložné boxy určitě děti nadchnou, zapadají do sebe a je možné je libovolně skládat. Našly jsme je v různých barevných variacích. K dostání jsou například na webu prodeti.
2.3.4. Nábytkový koncept Dotties nás zaujal už na říjnovém Designbloku. Tento hravý nábytek nabízí spoustu úložného prostoru. Police z řady Dotties nás zaujala kombinací otevřeného a uzavřeného prostoru. Děti si do ní tak mohou umístit knížky i schovat hračky. Šuplíků není nikdy dost, proto nemohla naší pozornosti uniknout komoda a zásuvkový díl k oblíbené posteli ve tvaru domečku. Ke koupi jsme našly na bonami.cz
5. 6. Textilní,či papírové pytle a boxy nám připadají obvzlášť praktické. Vejdou se do nich všechny malé i velké nezbytnosti, navíc v případě potřeby se dají rychle přesunout či složit a schovat. Tyto krásné jsme našly v eshopu nordicday.cz
7. Tato krabice nás pobavila svou víceúčelností. Děti si ji mohou sami zkrášlit a vybarvit. Objevily jsme na vemzu.
8. Uklízení pyžama bez boje tento pyžamožrout nám příjde jako bezva nápad. Opět na webu prodeti.
Budeme rády, když se i Vy s námi podělíte o tipy či úložné prostory, které fungují u Vás.
Mějte se krásně.
Monika a Petra